Имаме си бебе, но с майката нямаме сключен брак. Ами сега, какво следва да направя ?
Припознаването е способ за установяване на произход и е строго личен акт на родителя основаващ се на дълбоко субективни оценки и мотиви.
Съгласно чл. 64, ал.1 от Семейния кодекс, припознаването се извършва чрез писмено искане, подадено пред длъжностното лице по гражданското състояние, или с декларация с нотариално заверен подпис, подадена до длъжностното лице по гражданското състояние, както и чрез управителя на лечебното заведение, в което се е родило детето. Съгласно чл. 35, ал. 3 от Закона за гражданската регистрация, длъжностно лице по гражданското състояние на територията на общината е нейният кмет. Той може с писмена заповед да възлага тази функция на кметовете на кметства, в които се поддържат регистри за гражданското състояние, на кметските наместници и на други лица от общинската администрация.
Компетентна е администрацията по настоящ адрес на припознаващия , както и по месторождение на припознавания.
Искането за припознаване може да се подаде и чрез управителя на лечебното заведение, в което се е родило детето.
Припознаването се извършва посредством:
- искане, лично от припознаващия, пред длъжностното лице по гражданското състояние; искане може да се представи и чрез управителя на лечебното заведение, в което се е родило детето;
- декларация с нотариално заверен подпис, подадена до длъжностното лице по гражданското състояние. В този случай, така изготвената декларация, може да се подаде и чрез лицензиран/регистриран пощенски оператор.
Такси не се дължат.
Срок: Длъжностното лице по гражданското състояние съобщава припознаването в 7-дневен срок от извършването му на другия родител, както и на Дирекция „Социално подпомагане” по настоящия адрес на детето.
В случаите, когато припознаването е извършено преди съставянето на акт за раждане и майката е заявила, че няма да го оспорва, както и поради обстоятелството, че в общия случай припознаването е част от производството по съставяне на акт за раждане, въз основа на съставения акт се издава и удостоверение за раждане – оригинал, което може да се получи от припозналия новороденото дете родител.
- припознаването може да бъде оспорено по съдебен ред чрез иск, предявен в едногодишен срок от извършването му, от Дирекция "Социално подпомагане" по настоящия адрес на детето и от прокурора;
- Ако при припознаването детето е малолетно /ненавършило 14г./, то може да го оспори по съдебен ред до една година от навършването на пълнолетие/18г./ или от узнаването на припознаването, ако узнаването е станало по-късно.
- Припозналият може да иска унищожаване на припознаването поради грешка или измама в едногодишен срок от припознаването;
- поради заплашване - в едногодишен срок от прекратяване на заплашването;
- при недееспособност - в едногодишен срок от придобиване на дееспособността.
Настоящата статия има за цел да очертае основни права и не представлява правен съвет, свързан с конкретна ситуация или субект. Изложението няма за цел да посочи в пълнота спецификите на разглежданата материя.
адвокат Станислава Стоянова