Недопускане до участие в хазартни игри

Лицензираните организатори на хазартни игри са длъжни съгласно Закона за хазарта, с цел предотвратяване възникването на хазартна зависимост и решаване на проблемите, свързани с хазартната зависимост със следното:

1/ Да поставят на видно място във всички игрални зали, игрални казина, пунктове за приемане на залози и изплащане на печалби, интернет страници и удостоверителни знаци за участие в лотарийни игри, игри със залагания върху резултати от спортни състезания и надбягвания с коне и кучета, игри със залагания върху случайни събития и със залагания, свързани с познаване на факти: а) съобщение за опасността от възникване на хазартна зависимост; б) информация относно възможностите за консултиране и терапия на хазартна зависимост;

2/ Да уведомят играчите за възможността да поискат вписване в регистъра по чл. 10г, ал. 1. Законодателят изрично е очертал кръга от уязвими лица, спрямо които евентуалното им участие в хазартни игри би могло да породи потенциални икономически, социални и личностни последици, както за тях, така и за техните близки.

Уязвими лица съгласно закона са:

1. малолетните и непълнолетните;

2. лицата, поставени под пълно или ограничено запрещение;

3. всяко лице, което смята, че има проблем с хазарта;

4. лицата, чието социално положение и/или равнище на доходи може да ги направи по-податливи към участие в хазартни игри и развиване на хазартна зависимост.

Фокус на настоящата статия ще са горепосочените лица в т.3 и т.4.

Всяко лице което смята, че има проблем с хазарта и всяко лице, чието социално положение и/или равнище на доходи може да ги направи по-податливи към участие в хазартни игри и развиване на хазартна зависимост могат да направят писмено искане до Изпълнителния директор на НАП за вписване по чл.10г, ал. 3 от Закона за хазарта в регистър на уязвими лица, с цел забрана или недопускането им до участие в хазартни игри.

За разлика от забраната, недопускането до участие в хазартни игри, включително организирани онлайн такива ясно личат няколко аспекта, на които следва да бъде обърнато внимание, а именно:

– посочените категории лица следва да са осъзнали, че имат проблем с хазарта , т.е. лицата, въз основа на своето психическо и физическо състояние са в състояние да идентифицират наличието на проблем, да преценяват рисковете от същия за себе си и своите близките, както и да са в състояние да вземат решение за минимизиране на рисковете;

– налице е елемент на доброволност – вписването в регистъра се извършва въз основа на писмено искане по образец, подадено от лицето или негов представител до изпълнителния директор на Националната агенция за приходите.

Именно по отношение на тези категории уязвими лица е предвидена правната възможност „да не бъдат допускани” до участие в хазартни игри.

В конкретния случай недопускането по своята правна същност представлява ограничение на определени права и интереси.

Законодателят в тази връзка е предвидил възможност за посочване от лицата на период за недопускане до участие в хазартни игри чрез доброволното вписване в Регистъра, който не може да бъде по-кратък от 2 /две/ години.

С предвидената възможност за посочване на период от разглежданите уязвими категории лица или прилагане на ограничението за минимален период от две години се цели лицата, именно поради тяхната осъзнатост, да могат да предприемат самостоятелно или с подкрепата на специалисти допълнителни мерки за намаляване или елиминиране на евентуалната зависимост от хазартни игри.

НАП уведомява организаторите на хазартни игри за лицата, включени в Регистъра по надлежен ред. След уведомяването, организаторите на хазартни игри са длъжни да не допускат вписаните в регистъра лица до участие в организираните от тях игри.

Ноторно известен факт е, че хазартната зависимост е заболяване, което не бива да се подценява. Това е поведенческа зависимост, която се изразява в неконтролирани залагания в хазартни игри от всякакъв род. Еуфоричното усещане от залаганията, води до промени в поведението и мисловните процеси. То води до проблеми в начина на възприемане на света, ценностите в живота, честността във взаимоотношенията, намаляване на паметта и резки промени в настроението.

Какво се случва, когато уязвимо лице, въпреки, че е вписано в Регистъра е допуснато от организаторите на хазартни игри вкл. организирани онлайн такива, взело е участие и е реализирало загуби?

В случая организаторът на хазартните игри е нарушил императивна правна норма, като противоправно допуска до участие лице, което е уязвимо, вследствие от което лицето реализира загуба.

В такава ситуация, уязвимото лице има правна възможност да образува и води гражданско дело срещу конкретния организатор на хазартни игри с искане да бъде обезщетен както за имуществени, така и за неимуществени вреди. Срок за предявяване на тази искова претенция е 5/пет/ години от увредата .

В случай, че при Вас са налице законовите предпоставки за образуване и водене на дело за имуществени и  неимуществени вреди вследствие на противоправно допускане до участие в хазартни игри и искате да защитите правата си по съдебен ред, не се колебайте да се свържете с мен.

Адвокат Станислава Стоянова