Осиновени, търсещи биологичния си произход
Правото да познаваш произхода си, определяно още като право на идентичност, се извежда от правото на защита на личния/частния живот – чл.17 в допълнение от чл.24, ал.2 и 3 от Пакта за политически и граждански права, от чл.8 ЕКЗПЧОС.
Правно задължен субект е държавата, на която са възложени едновременно определени позитивни задължения: да създаде правна рамка за събирането на информацията и за защитата, но и за достъп до нея, както и негативното задължение за въздържане от намеса.
Правото на осиновения да познава произхода си може да бъде ограничено единствено ако се упражнява с намерението да се увредят правата на трети лица или с неморална или користна цел.
Относно съдебната процедура:
След изменението от ДВ бр. 106/23 г. нормата на чл. 105 СК предвижда, че осиновителите, навършилият осемнадесет години осиновен, неговите низходящи, съпругът, съответно съпругата може да поискат от окръжния съд, постановил решението за допускане на осиновяването, да им бъде предоставена информация за произхода на осиновения, а окръжният съд се произнася с решение, след като е уведомил за производството родителите по произход на осиновения и изслуша заключението на прокурора, като в случаите, когато родителите по произход на осиновения не може да бъдат установени по реда на Гражданския процесуален кодекс или са починали, те не се уведомяват.
В тази връзка остава преценката на съда дали искането на молителя за предоставяне на информация за произхода е продиктувано от неморални или користни подбуди или цели увреждане правата на трети лица.
Съдът ще следи служебно или по искане на прокуратурата като контролираща страна, да събира доказателства при съмнения за злоупотреба и ако се установят такива намерения, молбата за предоставяне на информация за произхода ще бъде оставена без уважение.
Мнението на рождения /биологичния/ родител е част от процедурата по разглеждане на молбата, но не е задължително за съда. Изразеното становище от този родител ще има значение единствено за преценката за съблюдаване на баланса между признатото право на всяко лице да познава своя произход и идентичност, от една страна и зачитане правото на личен и семеен живот на биологичния родител.
Предвид гореизложеното, от съществено значение за крайния изход на делото е как ще бъдат формулирани и аргументирани мотивите от страна на молителя, за да му бъде предоставена информация относно биологичния произход.
Ето защо препоръчвам преди да се предприемат процесуални действия пред съда да се търси съдействие от опитен адвокат, който в най-голяма степен би аргументирал мотивите предвид обективни факти и обстоятелства във всеки конкретен случай, което от своя страна ще доведе до търсения резултат – да бъде предоставена информация относно биологичния произход на молителя.
Предлагам експертно правно съдействие изразяващо се в консултации, изготвяне на необходими документи, процесуално представителство пред съд.
Тел: 0893668802; 0888806469
адвокат Станислава Стоянова